Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva import, försäljning och service av maskiner (blåsmaskiner, kompressorer och gasmätare), samt konsultverksamhet inom nämnda bransch.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 137 818 | 185 918 | 112 405 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 8 046 | 4 155 | 2 359 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 8 357 | 8 560 | 4 208 |
| Årets resultat (tkr) | 4 968 | 4 888 | 4 208 |
| Summa tillgångar (tkr) | 104 340 | 83 381 | 97 605 |
| Antal anställda | 23 | 20 | 18 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 137 818 | 185 918 | 112 405 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 8 046 | 4 155 | 2 359 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 8 357 | 8 560 | 4 208 |
| Årets resultat (tkr) | 4 968 | 4 888 | 4 208 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 4 220 | 1 557 | 797 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 100 120 | 81 824 | 96 808 |
| Tillgångar (tkr) | 104 340 | 83 381 | 97 605 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 15 437 | 11 273 | 8 009 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 4 364 | 2 270 | |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 623 | ||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 84 539 | 69 839 | 88 972 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 104 340 | 83 381 | 97 605 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 2 079 | ||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 15 347 | ||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 6 071 | ||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 23 | 20 | 18 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 5 992 | 9 296 | 6 245 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 022 | ||
| Vinstmarginal | 5.8% | 2.2% | 2.1% |
| Soliditet | 17.8% | 15.5% | 8.2% |
| Kassalikviditet | 104.6% | 93.0% | 94.8% |
Aerzen Scandinavia AB ingår i en koncern med 2 bolag. Koncernmoderbolag är Aerzener Maschinenfabrik . Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva import, försäljning och service av maskiner (blåsmaskiner, kompressorer och gasmätare), samt konsultverksamhet inom nämnda bransch.